Zihin Kontrolü – Delgado Deneyleri

Zihin kontrolü… Bazen bir bilim insanının; seçtiği sorgulama alanı, kişiliği, yaşadığı sosyal ve bilimsel zamanın ruhu, beklenmeyen bir şeylerin olması için bir araya gelebilir.
Tuhaf deneyleriyle dünyada ismini duyurmayı başaran tam da buna örnek bir isim, Dr. Jose M. R. Delgado
Amerika, soğuk savaş yıllarında Rusların gizli bir zihin kontrol yöntemi olduğuna inanmaktaydı. CIA ‘de zihin kontrol yöntemlerini araştırmak için bir birim kuruldu. Yıllar sonrasında, 1974’te Amerikan kongresinin konuyla ilgili araştırma komisyonunun ifşa ettiği üzere, CIA uzun yıllar, elektronik ve kimyasal teknikler kullanarak gizli zihin kontrol deneyleri gerçekleştirmiş, bunun için de bazı üniversite ve hastaneleri fonlayarak desteklemiştir.
Şüphesiz, bu destekler gizli olsa da araştırmaların hepsi gizli değildi. O zamanlar , Yale Üniversitesi’nde görevli olan Profesör Delgado, deneylerini halka açık alanlarda yapıyor, zihin kontrolünün “medeni dünyanın” geleceği için neden zorunlu olduğunu her mecrada anlatıyordu.
1950 ile 1970 yılları arasında; kedilerde, maymunlarda ve akıl hastalarında, psikotik ve psikotik olmayan, elektriksel uyarımla ilgili 134 bilimsel makale yayınladı. Beyin ile iki yönlü iletişim kuran elektrotlar vasıtasıyla beynin farklı bölgelerine radyo dalgaları göndererek uyarımlar yapan ve davranışlarda değişiklik oluşturan kablosuz bir çip icat etti. Stimoceiver ismini verdiği bu cihaz, o sıralar uzayda astronotlarla iletişim aracı olarak kullanılan telemetrik cihazının gelişmiş bir versiyonuydu.
1963 yılında New York Times gazetesinin de ön sayfasına taşıdığı meşhur deneyi gerçekleştirdi. Boğa güreşi arenasında gerçekleştirilen bu deneyde, boğanın başına uyarıcı elektrotları yerleştiren Delgado, beynin ilgili bölgesini uzaktan kumanda ile bloke ederek yönetmeyi planlamaktaydı. Matador gibi hazırlanarak, bir elinde kırmızı pelerin bir elinde telsiz gibi çalışan bir uzaktan kumandayla arenaya çıktı, kırmızı pelerini sallamasıyla boğa ona doğru koşmaya başladı. İzleyicilerin tüm korkusuna rağmen yaklaşık 30 cm kala, elindeki kumandanın bir tuşuna basarak boğayı durdurmayı başardı.
Aslında kızgın boğa deneyi, Delgado’nun bir gösteri ile konuyu kamuoyuna mal etme şekliydi diyebiliriz. İstediği tepkiyi almak için beynin hangi bölgesini radyo dalgalarıyla uyarması gerektiğini; hayvanlar ve akıl hastaları üzerinde yıllarca yaptığı deneylerden zaten öğrenmişti.
Zihin Fizikî Kontrolü: Psiko-Medenileştirilmiş Bir Topluma Doğru. Delgado’nun 1969 yılında yazdığı ve araştırmalarının çoğunu anlattığı kitabın adı.
İspanyol İç Savaşı’nı ve diktatör Franco tecrübesi yaşamış biri olarak Delgado, fertlerin ve toplumun, liberal değerlere göre teknoloji vasıtasıyla ehlileştirilmesine inanmaktaydı.

Zihin kontrol edilecek

Toplumun her kesiminden gelen şiddetli eleştirilere, kitabında şu şekilde cevap vermiştir: “Toplumumuzun siyasi kontrolü için bir psikocerrahi programına ihtiyacımız var. Amaç, zihnin fizikî kontrolü. Verili normlardan sapan herkes cerrahi müdahaleyle düzeltilebilir. Fertler dünyadaki en önemli şeyin kendi varoluşları olduğunu zanneder ama bu sadece şahsi bakış açısıdır. Tarihi perspektiften yoksundur. İnsanın kendi zihnini geliştirmesine hakkı yoktur. Bu tür bir liberal oryantasyonun büyük cazibesi vardır. Biz beyni elektrikle kontrol etmeliyiz. Bir gün ordular ve generaller beynin elektriksel stimülasyonuyla (uyarım) kontrol edilecek.” (‘Physical Control of the Mind’ kitabından)
Tarihi süreçte olduğu gibi günümüzde de insanlar Delgado’ya karşı farklı düşüncelere sahip. Kimilerine göre kendisi beyin kontrolü konusunda gelişmeler sağlamış yetenekli bir bilim insanı iken, kimilerine göre ise hayvanlara acı çektiren bir cani.

En yakın zamanda tekrar görüşmek üzere, esen kalın….

Kaynaklar;

http://inhn.org/biographies/a-distinguished-but-controversial-career-jose-delgado-by-barry-blackwell.html

https://blogs.scientificamerican.com/cross-check/tribute-to-jose-delgado-legendary-and-slightly-scary-pioneer-of-mind-control/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.